Partner Strategiczny

Partner Główny

Honorowy Patronat
Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii

Honorowy Patronat
Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Partner merytoryczny
Audytor konkursu

Partner projektu

Artykuł 12: Nagrody dla młodych firm z pomysłem
29.11.2018

Jerzy Ziemacki

LAUREACI NAGRODZENI W KONKURSIE ORZEŁ INNOWACJI STARTUP 2018 - ORGANIZOWANYM PRZEZ DZIENNIK "RZECZPOSPOLITA" - BUDUJĄ DZISIEJSZĄ, INNOWACYJNĄ GOSPODARKĘ W POLSCE I MOGĄ BYĆ NASZĄ WIZYTÓWKĄ NA ŚWIECIE. 

Kapituła konkursu organizowanego pod honorowym patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii już po raz trzeci postanowiła nagrodzić i wyróżnić najlepsze rodzime startupy, które wykorzystując osiągnięcia technologiczne XXI wieku, często dokonując własnych odkryć, zmieniają świat na lepsze w wielu obszarach. Wśród nagrodzonych w tym roku firm znalazły się startupy pozwalające dzięki nowatorskim rozwiązaniom na m.in. przeprowadzenie precyzyjnej diagnozy medycznej, podniesienie poziomu komunikacji wewnętrznej w firmie czy eliminowanie korozji za pomocą innowacyjnego dodatku do farb.

Uroczyste rozdanie prestiżowych nagród Orzeł Innowacji Startup odbyło się 25 października 2018 roku w siedzibie Google Campus na terenie Centrum Praskiego Koneser w Warszawie. – Jako firma Google chcemy pomagać startupom i budować w Polsce przyjazny ekosystem dla powstawania nowych inicjatyw – mówi Agnieszka Hryniewicz-Bieniek, dyrektor zarządzająca Google Polska, firma jest partnerem strategicznym konkursu i była w tym roku gospodarzem gali rozdania nagród. Kampus Google w Warszawie wygrał w towarzyszącym Orłom Innowacji głosowaniu branży na „Mecenasa startupów", w podkategorii organizacja. – Dążymy do tego, aby polskie startupy stawały się globalnymi graczami – zapewniała Hryniewicz-Bieniek, odbierając nagrodę. W tej podkategorii wyróżniono też Startup Poland oraz Brand 24.

Mecenasem startupów w podkategorii osoba została Eliza Kruczkowska, dyrektor ds. rozwoju innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju, koordynująca rządowy program wsparcia startupów – Start In Poland. Nagrodę odebrała już po raz drugi. – Pomysł to tylko początek. Młode firmy i startupowcy w Polsce, wszyscy którzy chcą się rozwijać, potrzebują wsparcia – uważa Kruczkowska. W tym roku jako Mecenas Startupów wyróżniony został Sebastian Kulczyk, inicjator projektów wspierających młode firmy, założyciel funduszu VC inwestującego w spółki technologiczne, twórca programu akceleracyjnego InCredibles. Odbierając nagrodę „Rzeczpospolitej", Sebastian Kulczyk zwrócił uwagę na ogromny potencjał polskich firm działających w obszarze innowacji, stwierdził, że nadal czekamy na pierwszego rodzimego jednorożca (z ang. unicorn), czyli startup, którego wycena na globalnym rynku przekroczy 1 mld USD.

GLOBALNY ZASIĘG

Tegorocznych laureatów konkursu Orzeł Innowacji Startup kapituła konkursu, wspomagana przez zespół audytorów weryfikujących wszystkie kwestionariusze, wybrała spośród prawie 100 zgłoszeń. W kategorii „Startup roku" zwyciężyła firma Elastic Cloud Solutions, specjalizująca się w poprawianiu komunikacji wewnętrznej w firmach za pomocą prostych w obsłudze aplikacji. Dzięki zintegrowaniu narzędzi do budowania formularzy, innowacyjnej platformy intranetowej (związanej z wewnętrzną siecią firmy) oraz wykorzystaniu inteligentnego asystenta pracownika w postaci bota możliwe stało się lepsze zarządzanie firmą, bardziej efektywne i elastyczne wykorzystanie potencjału pracowników. – Zestaw narzędzi w chmurze, który proponujemy klientom, pozwala usprawniać pracę i oszczędzać czas – zapewnia Łukasz Skłodowski, prezes zarządu Elastic Cloud Solutions. – Oszczędność czasu bezpośrednio wpływa na lepszą jakość pracy, dzięki wykorzystaniu aplikacji i botów rośnie rentowność firmy – dodaje Skłodowski. Rozwijająca się spółka Elastic Cloud Solutions tworząca „narzędzia w chmurze" to dowód na to, jakich zdolnych programistów ma Polska XXI wieku.

Większość młodych firm z Polski walczy dziś o uznanie na globalnym rynku. Zacięta walka o pierwsze miejsce w konkursie toczyła się w kategorii „Startup o globalnym międzynarodowym potencjale rozwojowym". Zwycięzcą została firma Laparo, specjalizująca się w projektowaniu i produkowaniu symulatorów medycznych, dedykowanych chirurgii minimalnie inwazyjnej, szczególnie laparoskopii, polegającej na wziernikowaniu jamy otrzewnej za pomocą instrumentu optycznego. Nagrodzona spółka z Wrocławia stworzyła pierwszy na świecie symulator laparoskopowy, który może wkrótce zrewolucjonizować obszar chirurgii minimalnie inwazyjnej. Polska firma prowadzi rozmowy z globalnymi koncernami zainteresowanymi nową technologią. Drugie miejsce w kategorii „Startup o globalnym międzynarodowym potencjale rozwojowym" zajęła firma Apzumi Spatial z Poznania, tworząca zestaw wirtualnych narzędzi, które wymiernie zwiększają dokładność i efektywność procesów przemysłowych, przy wykorzystaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR), łączącej świat rzeczywisty ze światem generowanym komputerowo.

Konkurs Orzeł Innowacji Startup po raz kolejny pokazał, że kluczem do sukcesu polskich firm może być przełomowa technologia. W kategorii „Przełomowa technologia" zdecydowano przyznać dwa pierwsze miejsca ex aequo. Nagrodę otrzymała firma SensDx oferująca proste w obsłudze testy do diagnozy medycznej. – Dostarczamy szybką, precyzyjną i prostą w użyciu diagnostykę. Na razie jest ona dostępna dla pacjentów pod opieką lekarzy, w przyszłości myślimy o diagnostyce zdalnej, wykorzystywanej samodzielnie – tłumaczy Tomasz Gondek, prezes zarządu SensDx. Drugim nagrodzonym w tej kategorii została firma Fibratech, która za cel obrała sobie obniżenie masy wagi felgi samochodowej o 15 proc. – Od 60 lat nie dokonano tak znacznej redukcji masy felgi samochodowej. Nasze rozwiązanie budzi zainteresowanie producentów, może okazać się przełomowe dla rozwoju elektromobilności – zapewnia Michał Smentoch, prezes zarządu Fibratech. W tej kategorii wyróżnienie przyznano firmie Nanopure, która dzięki nanotechnologii wypowiedziała wojnę korozji, w celu zwalczania korozji stworzyła innowacyjny dodatek do farb.

ŚWIADOMOŚĆ SPOŁECZNA

Duże nadzieje organizatorów konkursu Orzeł Innowacji Startup związane były z nagrodą przyznawaną w kategorii „Pomysł roku". Kreatywność, gotowość do tworzenia oryginalnych koncepcji, wreszcie dobry pomysł – to podstawy osiągania sukcesów w epoce innowacji i nowych technologii. Niestety, w tej obiecującej kategorii nie została przyznana ani pierwsza, ani druga nagroda. – Problemem wielu firm nadsyłających zgłoszenia do konkursu bywa komunikacja – tłumaczy Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce, jeden z pomysłodawców i współorganizatorów konkursu. Zwraca uwagę, że jasna i przejrzysta komunikacja jest w biznesie bardzo ważna. Odpowiednie opisanie pomysłu decyduje często o jego dalszym sukcesie. Wiele firm nadsyłających kwestionariusze zbytnio koncentrowało się na opisie technicznym produktu, za mało uwagi poświęcając celom, wyzwaniom, pomysłowi na biznes. Konkursy takie jak Orzeł Innowacji Startup oprócz niewątpliwych atutów – wyróżnienie najlepszych czy zainteresowanie inwestorów – mają tę zaletę, że zmuszają firmy biorące udział w rywalizacji do doskonalenia sztuki autoprezentacji.

W kategorii „Pomysł roku" na tegorocznej gali Orzeł Innowacji Startup przyznano jedynie wyróżnienie, otrzymała je firma Biolumo z Trójmiasta, która połączyła współczesną biotechnologię, software (programy i aplikacje) oraz hardware (ciężki sprzęt medyczny) w jednym celu: stworzenia urządzenia umożliwiającego lekarzom szybkie i dokładne określenie, który antybiotyk z całej bazy dostępnych będzie najskuteczniejszy dla pacjenta. Pomysł powstał jako nowy sposób na walkę z rosnącą odpornością na antybiotyki. – Świadome startupy zawsze chcą odpowiadać na realnie istniejące problemy – podkreśla Jakub Wysocki, prezes Biolumo. Wyróżnienie bez nagrody przyznano też w kategorii, która w przyszłości powinna stawać się coraz ważniejsza: „Startup z misją społeczną". Doceniono wysiłki firmy Outlet Spożywczy pragnącej za pomocą nowych technologii obniżyć ilość marnowanego jedzenia. Wszyscy zwycięzcy konkursu mają teraz szansę na promocję własnej marki.