Partner Strategiczny

Partner Główny

Honorowy Patronat
Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii

Honorowy Patronat
Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Partner merytoryczny
Audytor konkursu

Partner projektu

Artykuł 13: Laureaci konkursu Orzeł Innowacji Startup
29.11.2018

Jerzy Ziemacki

KATEGORIA: STARTUP ROKU

I miejsce: Elastic Cloud Solutions, Białystok, prezes Łukasz Skłodowski

Stworzona przez białostocką firmę aplikacja biznesowa Elastic Intranet to innowacyjne narzędzie umożliwiające łatwe wdrożenie nowoczesnych rozwiązań do komunikacji wewnętrznej w każdym przedsiębiorstwie. Cały proces instalacji skrócony został do kilku minut i jest nieskomplikowany. „Dzięki aplikacji współpraca i komunikacja w dużej firmie staje się tak efektywna, jak w zwinnym startupie" – przekonują twórcy. Elastic Intranet pozwala firmom na jednoczesne zwiększenie efektywności i zmniejszenie kosztów, a to w biznesie bardzo ważne. Już wcześniej Nielsen Norman Group uznał Elastic Intranet z Białegostoku za jeden z dziesięciu najlepszych intranetów na świecie. Przychody polskiej firmy w 2017 roku wzrosły do 716 000 zł z zaledwie 100 000 zł w roku poprzedzającym.

KATEGORIA: STARTUP O GLOBALNYM MIĘDZYNARODOWYM POTENCJALE ROZWOJOWYM

I miejsce: Laparo, Wrocław, prezes Mateusz Juszczak

Innowacyjna firma z Wrocławia stworzyła pierwszy na świecie symulator laparoskopowy, umożliwiający studentom medycyny i lekarzom skuteczną analizę treningu na obiektach fizycznych, a także wygodną pracę grupową. To innowacyjne urządzenie stworzone przez polskich ekspertów zapewnia nową, lepszą jakość kształcenia z zakresu laparoskopii. Potencjał rodzimego symulatora w podboju rynków zagranicznych jest ogromny: urządzenie już wykorzystywane jest przez specjalistów w 70 krajach, symulatory z Polski trafiły m.in. do Chin i Arabii Saudyjskiej. Obecnie święcąca triumfy firma koncentruje się na budowaniu sieci dystrybucji oraz prowadzeniu dalszych prac nad symulatorami medycznymi wykorzystującymi wirtualną rzeczywistość.

Innowacyjna firma z Wrocławia stworzyła pierwszy na świecie symulator laparoskopowy, umożliwiający studentom medycyny i lekarzom skuteczną analizę treningu na obiektach fizycznych, a także wygodną pracę grupową. To innowacyjne urządzenie stworzone przez polskich ekspertów zapewnia nową, lepszą jakość kształcenia z zakresu laparoskopii. Potencjał rodzimego symulatora w podboju rynków zagranicznych jest ogromny: urządzenie już wykorzystywane jest przez specjalistów w 70 krajach, symulatory z Polski trafiły m.in. do Chin i Arabii Saudyjskiej. Obecnie święcąca triumfy firma koncentruje się na budowaniu sieci dystrybucji oraz prowadzeniu dalszych prac nad symulatorami medycznymi wykorzystującymi wirtualną rzeczywistość.

II miejsce: Apzumi Spatial, Poznań, prezes Sabina Jarmużkiewicz

Firma jest jednym z najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw na polskim rynku IT, specjalizuje się w nowej technologii dla przemysłu, eksperymentuje z urządzeniami oraz mobilnymi aplikacjami rozszerzonej rzeczywistości (AR). System opracowany przez Apzumi łączy funkcje AR z algorytmami uczenia maszynowego i integruje dane z wewnętrznych systemów typu intranet. Już w 2014 roku firma z Poznania dostarczyła dla amerykańskiej spółki iScribes rozwiązanie oparte o rozszerzoną rzeczywistość, działające na urządzeniu Google Glass. Obecnie polska firma zwiększa liczbę specjalistów w kraju i możliwości realizacji większej liczby projektów informatycznych.

KATEGORIA: PRZEŁOMOWA TECHNOLOGIA

I miejsce; SensDx, Warszawa, prezes Tomasz Gondek

Firma SensDx działa w sektorze szybkiej diagnostyki medycznej. Opracowuje i dostarcza proste w obsłudze testy do diagnostyki personalnej. Dzięki precyzyjnym testom firmy SensDx możliwa jest diagnoza infekcji, chorób nowotworowych oraz rutynowa diagnostyka parametrów życiowych. Nowatorstwo polskiego rozwiązania z dziedziny nowych technologii dedykowanych medycynie polega na połączeniu prostego w obsłudze urządzenia, w którym generowane są testy z intuicyjną aplikacją na urządzenia mobilne, stworzoną specjalnie do odczytywania wyników w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Kluczem skuteczności testów są ultraczułe elektrody, zmodyfikowane cząsteczkami biologicznymi. Odczytywanie wyników na własnym telefonie rodzi nowe możliwości dla pacjentów.

I miejsce: Fibratech, Gdynia, prezes Michał Smentoch

Firma Fibratech z Trójmiasta opracowała hybrydową, kompozytowo-metalową obręcz samochodową wykonaną ze specjalnych, innowacyjnych tekstyliów. Felga wyprodukowana przez Fibratech oferuje obecnie redukcję całkowitej masy tego elementu samochodu o 15 proc. i większą sztywność w porównaniu z najlżejszymi felgami aluminiowymi. – Od prawie 60 lat nie dokonano znaczącego przełomu w redukcji masy tego elementu auta – zapewniają twórcy. Obręcz samochodowa, będąc jednocześnie elementem masy nieresorowanej i obrotowej pojazdu, ma znaczący wpływ na jego osiągi, a w szczególności: zużycie energii (paliwa czy prądu), przyspieszenie, hamowanie, kierowanie pojazdem. Ultralekka felga firmy Fibratech będzie kosztować 700 EUR za sztukę.

Wyróżnienie: NanoPure, Warszawa, prezes Krzysztof Urbanek

NanoPure wypowiedziało wojnę korozji. Firma z Warszawy opracowała technologię syntezy nowych rodzajów pigmentów antykorozyjnych, które mogą być dodawane do farb. Innowacja pozwala na osiągnięcie większej skuteczności ochrony antykorozyjnej. Brak korozji to dla klientów indywidualnych, ale również dla wielu firm, potencjalnie olbrzymie oszczędności przy remontach lub wymianach spowodowanych korozją. Rozwiązanie firmy NanoPure jest neutralne wobec środowiska, dlatego może być stosowane w każdych warunkach.

KATEGORIA: STARTUP Z MISJĄ SPOŁECZNĄ

Wyróżnienie: Outlet Spożywczy, Bolechówko, prezes Michał Nowak

Outlet Spożywczy to platforma internetowa, która w założeniu ma pomagać w ograniczeniu marnowania żywności w Polsce. Platforma automatyzuje proces dystrybucji i redystrybucji artykułów spożywczych o kończącym się terminie ważności. Twórcy startupu przekonują, że problem marnowania żywności można próbować rozwiązać poprzez zarządzanie elektroniczne artykułami spożywczymi. Rozwiązaniem jest być może stworzenie internetowej giełdy żywności gwarantującej korzyści dla wszystkich stron transakcji. Chodzi o to, aby zgodnie połączyć interesy producenta i odbiorcy. Producent ma szanse sprzedać towar o kończącej się dacie ważności lub przekazać żywność do organizacji pożytku publicznego. Niektóre towary spożywcze można dzięki Outletowi Spożywczemu kupić do 60 proc. taniej, co może zachęcać klientów.

KATEGORIA: POMYSŁ ROKU

Wyróżnienie: Biolumo, Gdynia, prezes Jakub Wysocki

Firma specjalizująca się w rozwiązaniach dla branży medycznej koncentruje swoje wysiłki na walce z antybiotykoodpornością. Naukowcy z Trójmiasta połączyli biotechnologię oraz informatykę w celu stworzenia urządzenia umożliwiającego lekarzom pierwszego kontaktu szybkie określenie, który antybiotyk będzie najlepszy dla pacjenta. Prototyp urządzenia, które jest wielkości drukarki biurowej, jest bliski opracowania w wersji rynkowej. Metoda selekcji antybiotyków zastosowana w urządzeniu została oparta o zautomatyzowaną analizę bakteriologiczną, jej skuteczność została potwierdzona w testach laboratoryjnych. Dziś wiele krajów wprowadza obowiązek testowania pacjentów przed przepisaniem antybiotyku, takie rozwiązanie wprowadziły m.in. Francja, Dania czy Szwajcaria.

KATEGORIA: MECENAS STARTUPÓW

PODKATEGORIA: OSOBA

I miejsce: Eliza Kruczkowska

Dyrektor ds. rozwoju innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju, koordynator popularnego programu Start in Poland. Eliza Kruczkowska jest nagrodzona w konkursie Orzeł Innowacji Startup po raz drugi. W poprzedniej edycji konkursu została doceniona w plebiscycie rozpisanym wśród startupowców. Wcześniej Kruczkowska jako prezes fundacji Startup Poland, oddolnej organizacji założonej przez środowisko startupowe, prężnie działała na rzecz tworzenia w Polsce lepszych warunków dla młodych firm i przedsiębiorców związanych z ekosystemem startupów. Dzięki jej pracy, godnej podziwu wytrwałości i pasji wiele startupów z Polski miało szansę zabłysnąć na arenie międzynarodowej.

Wyróżnienie: Sebastian Kulczyk

Sebastian Kulczyk w 2018 roku pochwalił się kilkoma ciekawymi, czasem zaskakującymi inwestycjami, które potwierdzają jego rolę mecenasa i opiekuna startupów w Polsce. Uruchomił m.in. program akceleracyjny dla startupowców o nazwie InCredibles, od kilku lat buduje swój wizerunek biznesmena odpowiedzialnego społecznie, zainteresowanego innowacjami, nowymi technologiami i gotowego do pomocy młodym zdolnym z pomysłem.

Wyróżnienie: Julia Krysztofiak-Szopa

Prezes nagrodzonej w konkursie Fundacji Startup Poland. Większość doświadczeń Julia Krzysztofiak-Szopa zdobyła w Dolinie Krzemowej i w Szwajcarii. Była pierwszą dyrektor kalifornijskiego akceleratora startupów Blackbox.vc. Od 2016 roku jest prezesem Fundacji Startup Poland, której głównym celem jest budowanie świadomości wielkiego potencjału startupów wśród polityków, decydentów i biznesmenów. Od lat robi wiele dla polskiego ekosystemu startupów, jest współorganizatorem prezydenckiego programu „Startupy w Pałacu".

PODKATEGORIA: ORGANIZACJA

I miejsce: Google/Campus Warsaw

Piąty na świecie, po Londynie, Madrycie, Seulu i Tel Awiwie kampus Google został otwarty w Warszawie w 2015 roku. Przez ostatnie trzy lata warszawski kampus nie zawiódł nadziei pokładanych w tym projekcie. Kampus Google to przyjazne miejsce dbające o rozwój startupów z Polski, ale także z Czech, Słowacji i Węgier. Inwestycja Google została zrealizowana w historycznej dzielnicy Praga-Północ, w zrewitalizowanej przestrzeni po dawnej fabryce. Od otwarcia zorganizowano tu już kilkaset wydarzeń, w których uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób. Do współpracy z Google Campus zaangażowało się ponad 9000 profesjonalistów. Startupy stworzone w kampusie Google w Warszawie wygenerowały już niemal tysiąc miejsc pracy.

Wyróżnienie: Startup Poland

Organizacja składająca się z grupy innowacyjnych przedsiębiorców z całej Polski, wśród których znajdują się inwestorzy, prawnicy, naukowcy i informatycy. Zasługą Startup Poland jest m.in. tworzenie największej bazy zrzeszającej startupy, inwestorów oraz ludzi związanych ze środowiskiem startupów. Wyróżniona organizacja skupia ludzi dobrej woli, którzy wierzą, że kreatywni startupowcy są motorem polskiej gospodarki.

Wyróżnienie: Brand 24

Jeden z największych startupów z Polski – Brand 24 – uruchomił swój portal w 2011 roku. Głównym celem Brand24 było stworzenie nowego kanału komunikacji z klientami, którego wykorzystanie pozwoliło m.in. na wsparcie sprzedaży, a także wzmocnienie pozytywnego wizerunku wybranej marki. Informacje zgromadzone w jednym miejscu pochodzą z mediów społecznościowych, forów dyskusyjnych, blogosfery i serwisów informacyjnych. Wyróżniona w konkursie firma Brand 24, która niedawno sama była udanym startupem, dba teraz o polskie firmy z pomysłem, oferując swoje wsparcie.