Partner Strategiczny

Partner Główny

Honorowy Patronat
Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii

Honorowy Patronat
Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Partner merytoryczny
Audytor konkursu

Partner projektu

Artykuł 14: Inwestorzy wiedzą, że w Warszawie mogą bliżej przyjrzeć się wielu startupom
29.11.2018

Jerzy Ziemacki

KONKURSY TAKIE JAK ORZEŁ INNOWACJI STARTUP SĄ OKAZJĄ DO SPOJRZENIA NA EKOSYSTEM POLSKICH STARTUPÓW Z SZERSZEJ PERSPEKTYWY. WIELE Z INNOWACYJNYCH FIRM LOKUJE SWOJE SIEDZIBY W WARSZAWIE - GDZIE MAJĄ DOSTĘP DO ROSNĄCEJ OFERTY WSPARCIA W ROZWOJU BIZNESU.

Warszawski ekosystem startupów świetnie się rozwija – około ⅓ polskich startupów działa właśnie w stolicy. Młode firmy mogą tu uzyskać wsparcie nie tylko poprzez prywatne akceleratory, inkubatory czy przedsięwzięcia, takie jak Google Campus, ale także przez władze miasta oraz ośrodki naukowe. Do dyspozycji są też program akceleracyjny finansowany ze środków samorządowych oraz liczne warsztay i szkolenia dla początkujących przedsiębiorców.

Dla startupów bardzo istotną kwestią jest też pozyskiwanie finansowania, a Warszawa to atrakcyjne miejsce dla inwestorów. Jest to czwarte najbardziej przyjazne dla biznesu miasto w Europie (European Cities and Regions, 2016/2017). Inwestorzy wiedzą, że w Warszawie mogą bliżej przyjrzeć się wielu startupom, w które potencjalnie mogą zainwestować - nie tylko tych z Polski, ale także z krajów regionu. Przykładem jednej z takich inicjatyw było CEE All Stars 2017, największe wydarzenie fundraisingowe tego rodzaju w całej Europie Środkowo-Wschodniej, podczas którego 40 najbardziej obiecujących startupów z regionu miało okazję spotkać się w siedzibie Google Campus z 25 inwestorami z całego świata.

Ten rosnący potencjał Warszawy stał u podstaw decyzji o ulokowaniu właśnie tutaj jednego z sześciu campusów Google – przestrzeni oddanej do użytku społeczności startupowej, która może gromadzić przyszłych i obecnych przedsiębiorców na spotkaniach networkingowych, szkoleniach, ale przede wszystkim podczas codziennej pracy. Od czasu otwarcia campusu w 2015 roku średnio co roku organizowanych w nim jest ponad 400 wydarzeń, a społeczność campusu rozrosła się do ponad 16 tysięcy członków.

Jednak polskie startupy to nie tylko Warszawa. Rośnie także znaczenie innych polskich miast, gdzie przedsiębiorcy również mają do dyspozycji bogatą ofertę wydarzeń branżowych i przestrzeni pracy i nauki. Według najnowszego raportu fundacji Startup Poland „Polskie startupy 2018" liderem pod względem fundraisingu są startupy z siedzibą w Krakowie. W czołówce miast z największą ilością startupów są też Wrocław, Trójmiasto, ale także Lublin, Rzeszów i Poznań.

Widać też, że polskie startupy potrzebują intensywnego wsparcia, zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu – kiedy jest jeszcze szansa na zmiany w produkcie lub usłudze, podjęcie strategicznych decyzji co do ekspansji na rynki zagraniczne, a także pojawiają się wyzwania związane z rozbudową zespołu firmy i jego umiejętności oraz adopcją nowych technologii.

Dlatego flagowym programem wsparcia, który realizuje nasz campus, jest Google for Startups Residency – trwający do sześciu miesięcy intensywny program akceleracyjny dla startupów w fazie wzrostu. Na program składa się kilkumiesięczny cykl szkoleń, spotkań z ekspertami i międzynarodowymi mentorami, skupiając się na wspieraniu młodych polskich firm technologicznych w szybkim rozwoju i globalnej ekspansji. W ramach programu wybrane startupy na pół roku przenoszą również swoje siedziby do Google Campus na warszawskiej Pradze, który staje się ich codziennym miejscem pracy. To też jedna z zalet tej przestrzeni - firmy mają okazję na co dzień uczyć się i wymieniać doświadczenia z zespołami innych startupów, które często mogą przechodzić przez podobne problemy lub wyzwania.

Jednym z najbardziej obiecujących sektorów polskiej przedsiębiorczości technologicznej jest bez wątpienia mobile gaming. Ta mieszanka niesamowitych talentów wśród polskich inżynierów oprogramowania i już istniejących historii sukcesu polskich firm gamingowych napawa dużym optymizmem.

Dlatego 23 października ogłosiliśmy start 3. edycji programu Residency dedykowanego firmom, które swój biznes chcą rozwijać w sektorze mobile gaming. Oprócz przestrzeni do pracy zakwalifikowane startupy będą regularnie pracować z ekspertami Google m.in. w zakresie designu i zarządzania produktem, sprzedaży i marketingu. Ponadto doradcami podczas programu będą twórcy i specjaliści z wiodących firm sektora gamingowego. Rekrutacja potrwa do 19 listopada.

Przegląd firm zrzeszonych i korzystający ze wsparcia w campusie też pozwala na dozę optymizmu co do przyszłości startupów w Polsce. Wszystkie firmy związane z naszą przestrzenią utworzyły do tej pory ponad 1000 nowych miejsc pracy i zebrały prawie 60 milionów złotych finansowania. Z kolei absolwenci pierwszej edycji programu Residency osiągnęli średni wzrost przychodów o 137 proc., otrzymanego finansowania o 44 proc. oraz liczby utworzonych miejsc pracy o 28 proc. Cieszy nas też to, że cechuje je szerokie spektrum działalności, od platformy do tworzenia projektów w wirtualnej rzeczywistości (theConstruct), przez aplikacje umożliwiające seniorom łatwiejsze korzystanie z urządzeń elektronicznych (Oscar Senior) czy dla kobiet starających się o dziecko (OvuFriend), narzędzie do zarządzania cenami frachtu morskiego (Quotiss), aż po serwis z unikatowymi meblami i akcesoriami vintage (Yestersen).

Jesteśmy przekonani, że wiele historii podobnych sukcesów jeszcze przed nami.